MODA, URODA, ZDROWIE
MODA, URODA, ZDROWIE
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Czym zajmuje się ortodonta?

autor: Admin

Obecnie istnieje szeroki wachlarz specjalności stomatologicznych, które muszą być brane pod uwagę przez pacjentów pragnących cieszyć się najlepszymi rezultatami w postaci białych i zdrowych zębów. Czym jest ortodoncja i co robi ortodonta? Ortodoncja jest specjalnością stomatologiczną, która koncentruje się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu niedoskonałości i nieprawidłowości zgryzu. W przypadku konieczności leczenia ortodontycznego dentysta rodzinny zazwyczaj kieruje pacjenta do ortodonty. Należy pamiętać, że ortodonta jest dentystą, który studiuje od 2 do 3 dodatkowych lat w dziedzinie ortodoncji. W tym czasie badany jest wiele przedmiotów, w tym m.in. jak skutecznie repozycjonować i przesuwać zęby, aby zapewnić lepsze, a przede wszystkim prawidłowe ustawienie szczęki. Najważniejsze jest to, że ortodonta skupia się na tym, co jest niezbędne do promowania zdrowego rozwoju i wzrostu zębów.

Problemy ortodontyczne mogą przejawiać się na wiele sposobów. Niedostosowania z perspektywy stomatologicznej często określa się mianem wad zgryzu. Wada zgryzu może być naturalną deformacją, która jest wrodzona z natury i wynika z dziedziczenia genów. Może to powodować problemy związane z prawidłowym wzrostem zębów. Również często spotykane w przypadku wrodzonych problemów stomatologicznych są braki zębowe, dodatkowe zęby i zęby, które stały się w jakiś sposób wystające lub stłoczone. Nieprawidłowy rozstaw zębów może być poważnym problemem, a nawet powodować choroby, które wymagają opieki specjalisty, jakim jest ortodonta oraz leczenia.

Higiena jamy ustnej

Co najważniejsze, wady zgryzu wraz z nieatrakcyjnym wyglądem mogą również powodować problemy związane z codziennym funkcjonowaniem. Na przykład, wada zgryzu może powodować trudności w mówieniu, żuciu, a nawet spaniu. Wada zgryzu może również prowadzić do zużycia szkliwa zębów, a nawet może powodować nadmierne obciążenie tkanek dziąseł i kości szczęki. Należy również pamiętać, że zęby, które są źle ustawione, nachodzące na siebie lub w jakiś sposób krzywe, mogą znacznie utrudnić utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej. Jak ostrzegają ortodonci, może to prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy zębów. Wszystko to sprawia, że prawidłowe ułożenie zębów wpływa na ogólną poprawę stanu zdrowia zębów.

Niektóre przydatne wskazówki, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej i opiekę ortodonty obejmują poświęcenie czasu na praktykę dobrej higieny jamy ustnej. Pamiętaj, że bakterie znajdujące się w pokarmie mogą wytwarzać płytkę nazębną i kamień nazębny, które mogą łatwo gromadzić się wokół zębów lub aparatów ortodontycznych. Właściwe szczotkowanie i nitkowanie nawet w przypadku aparatu ortodontycznego może zapewnić najlepszą higienę i zdrowie jamy ustnej. Zawsze planuj wizytę u dentysty rodzinnego przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwa razy w roku. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku i przed snem, jak również regularne nitkowanie zębów może pomóc w ochronie zębów i utrzymaniu ich zdrowych, mocnych i atrakcyjnych.
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon